Warren Districts Agricultural Show 2019

Saturday 16th March 2019.    Judge: Adrienne Clarke     93 animals

Futura Rhapsody   1st Intermediate White Female & Champion Intermediate Female

Futura Jazzy   1st Intermediate Light Fawn Female & Reserve Champion Female

Futura Jetsetter   2nd Intermediate White Male

Futura Kudos   3rd Adult Light Fawn Male

Futura Iconic   1st Senior White Male & Champion Senior Male them Supreme Champion Huacaya being Best White animal of show

Gidgegannup Alpaca Show and Sale

25th – 26 May 2019.           Judge: Bronwyn Munn.       77 Animals judged

Futura Rhapsody   2nd Intermediate Female White

Futura Jazzy   1st Intermediate Female Light Fawn & Reserve Champion Intermediate Female

Futura Jetsetter   3rd Intermediate Male White ( very strong close class)

Wildflower Piccaninnie   1st Adult Light Fawn & Reserve Champion Adult Female

Futura Iconic  1st Senior White Male & Champion Senior Male also Grand Champion Huacaya Male then Supreme Champion Huacaya being Best White in show

ROYAL PERTH SHOW 2017

WILDFLOWER PICCANINNIE – 1st WHITE JUNIOR FEMALE, CHAMPION JUNIOR FEMALE

FUTURA CELEBRITY MISS – 2ND WHITE JENIOR FEMALE, RESERVE CHAMPION JUNIOR FEMALE

FUTURA KUDOS – 3RD WHITE JUNIOR MALE

MISS KITTY – 2ND WHITE ADULT FEMALE

FUTURA ICONIC – 2ND LIGHT FAWN ADULT MALE, RESERVE CHAMPION ADULT MALE

FUTURA MAGNUM – 2ND WHITE SENIOR MALE

FUTURA CADET – 1ST INTERMEDIATE WETHER, BEST WETHER

FUTURA ICONIC – 3RD JUNIOR WHITE FLEECE

FUTURA MISS KITTY – 2ND INTERMEDIATE WHITE FLEECE

ROYAL SHOW 2018

Futura Candyman – First Junior Medium Fawn

Futura Remembrance – 1st Intermediate Brown

Wildflower Piccaninnie – 1st Adult Light Fawn and Champion Adult Female

Futura Kudos – 1st Adult Light Fawn and Champion Adult Male

Futura Iconic – 1st Senior White and Champion Senior Male

Futura Cadet – 1st Senior Wether and Best Wether

Wildflower Piccaninnie – 1st Junior Light Fawn Fleece, Champion Junior Fleece, and Supreme Champion Huacaya Fleece

FUTURA KUDOS – 2ND JUNIOR LIGHT FAWN FLEECE

FUTURA  CADET – 1ST INTERMEDIATE FLEECE LIGHT FAWN, CHAMPION INTERMEDIATE FLEECE

FUTURA ICONIC – 1ST INTERMEDIATE WHITE FLEECE, RESERVE CHAMPION INTERMEDIATE FLEECE

GIDGEGANNUP ALPACA SHOW 2014

Inaugural animal only show. Judge Jenny Jackson assisted by Sophie Jackson. 5 animals entered.

Quantum – 1st Junior Male White

                   Champion Junior Male

Perfect Wish – 1st Intermediate Female Brown

Flying Start – 1st Intermediate Male White

Momentum – 2nd Intermediate Male White

Elysion Apollo – 1st Mature Male White

                          Champion Intermediate Male

 

NATIONAL SHOW & SALE 2013

Judges Angela Preuss and Kylia Martin. We transported over the Nullabor 8 animals and every animal received a ribbon. Sold all the Sayonara progeny as well as our National Auction female Calamity Jane. See NEWS for details.

Perfect Wish – 1st Junior Female Brown

                         Best Brown Female of Show

Escobar – 1st Junior Male White

                 Reserve Champion Junior Male

Heart Throb – 2nd Junior Male White

Assassin – 3rd Junior Male White

Kittihawk – 2nd Junior Male Light Fawn

Heirloom – 2nd Adult Female Light Fawn

Benchmark – 4th Adult Male White

Calamity Jane – 1st Senior Female White

                          Champion Senior Female

                          Best White Female of Show

Rosedeane Sayonara – Sires Progeny Winner with Escobar, Heart Throb and Assassin representing him.

SHOW RESULTS WA COLOURBRATION SHOW 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAJudge Lloyd Johnson (New Zealand). Took 10 animals and 3 fleeces, Achieved 6 firsts 4 seconds in the halter classes and 3 seconds in the fleece sections.

Perfect Wish – 1st Junior Brown Female

Heart – Throb – 1st Junior Light Fawn Male

Flying Start – 1st Junior White Male

Benchmark – 1st Intermediate White Male

Heirloom – 1st Adult Light Fawn Female

Calamity Jane – 1st  Senior White Female

Vanity Fair – 2nd Adult White Female

Kittihawk – 2nd Junior Light Fawn Male

Bobby Dazzle – 2nd Fancy

Storm Cloud ET – 2nd Mature White Male

 

AUTUMN CLASSIC SHOW 2013

Judge Nerida Aldred. Took 6 animals and 3 fleeces. Achieved 2 Champions, Supreme Champion Huacaya Fleece, Best Fancy of Show, 5 Firsts, 3 Seconds and 3x Second in Sires Progeny.

       Vanity Fair – 1st Intermediate White Female

                           Champion Intermediate Female

            Ashanti – 2nd Intermediate Brown Female

     Benchmark – 1st Intermediate White Male

                           Champion Intermediate Male

  Calamity Jane – 2nd Adult White Female

          Heirloom – 2nd Adult Light Fawn Female

                           1st 18 – 30 Mos Light Fawn Fleece

                           Champion 18 – 30 Mos Fleece

                           Supreme Champion Huacaya Fleece

Bobby Dazzler – 1st Fancy Male

                           Best Fancy of Show

 Star’s Delight – 1st 48 – 60 Mos Light Fwan Fleece

ALBANY SHOW 2012

Judge Natasha Clark. Took nine animals. and three Fleeces Two Champions, two Reserve Champions, seven Firsts, two Seconds, one Third, Best Brown of Show, Best Fancy and Champion Junior Fleece

 

Calamity Jane – 1st Adult Light Fawn Female

                           Champion Adult Female

                           1st Junior White Fleece

                           Champion Junior Fleece

Pzazz – 1st Adult Mid/Dark Fawn Female

              Reserve Champion Adult Female

Heirloom – 1st Intermediate Light Fawn Female

                  Champion Intermediate Female

Storm Cloud ET – 1st Mature White Male

                             Reserve Champion Mature Male

Vanity Fair – 2nd Junior White Female

                    Reserve Champion Junior Female

Ashanti – 1st Junior Brown Female

               Best Brown of Show

Benchmark – 2nd Junior White Male

Sudden Impact – 3rd Junior White Male

Bobby Dazzler – 1st Junior Fancy

                            Best Fancy of Show

AAA National Show and Sale, Adelaide SA 2012

Judge’s Peter Kennedy and Natasha Clark. Took seven animals, winning Reserve Champion Adult Female, Best Mid/Dark Fawn of Show, two first placings, two second placings, one third place, two fifth place and two highly commended. Every animal entered was awarded a ribbon.

Calamity Jane – 1st Adult Light Fawn Female

                           Reserve Champion Adult Female

                           Highly Commended in Dam’s progeny

Humdinger – 1st Senior Mid/Dark Fawn Male

                      Best Mid/Dark Fawn Male of Show

                      2nd Dam’s Progeny

Heirloom – 2nd Intermediate Light Fawn Female

                  Highly Commended Dam’s Progeny

Pzazz – 2nd Adult Mid/Dark Fawn Female

              2nd Dam’s Progeny

Vanity Fair – 5th in Junior White Female

                    Highly Commended Dam’s Progeny

Sudden Impact – 3rd Junior White Male

Benchmark – 5th Junior White Male

Show Results

Perth Royal Show 2012

Judge Karen Caldwell. Took 10 animals, 5 first places, 3 Champions, 1 Supreme and Best of Breed of Show.

Ashanti – First Junior  Female Brown

BenchmarkSecond Junior Male White

Sudden Impact – Third Junior Male White

Vanity Fair – Second Junior Female White

Penny Lane – Unplaced

Hierloom – First Intermediate Female Light Fawn, Champion Int Female, Supreme Champion, Best of Breed at Show.

Pzazz – First Adult Female Mid/Dark Fawn, Champion Adult Female

Calamity Jane – First Adult Female Light Fawn, Reserve Champion Adult Female

Humdinger – First Senior Male Mid/Dark Fawn, Champion Senior Male

Bobby Dazzler – Second Multi Class

 

WA Colourbration Show 2012

Judge Wendy Billington. Took five animals, five firsts, three Champions and two Supremes.

Futura Heiloom – First Light Fawn Intermediate Female

Futura Calamity Jane – First Light Fawn Adult Female, CHAMPION LIGHT FAWN FEMALE, SUPREME LIGHT FAWN

Futura Pzazz – First Mid/Dark Fawn Intermediate  Female, CHAMPION MID/DARK FAWN FEMALE

Futura Intimidator – First Intermediate White Male

Futura Humdinger – First Mid/Dark Fawn Adult Male, CHAMPION MID/DARK FAWN MALE, SUPREME MID/DARK FAWN

Whiteman Show 2012

Judge: Ric Hodgson. . We nominated five Huacaya animals and three Huacaya fleeces, coming away with a total of twelve ribbons, .

Futura Heirloom – First Junior Light Fawn Female, CHAMPION JUNIOR FEMALE

Futura Calamity Jane – First Intermediate Light Fawn Female, CHAMPION INTERMEDIATE FEMALE, Best Light Fawn Female, PREMIER LIGHT FAWN

Futura Pzazz – Second Intermediate Mid/Dark Fawn Female

Futura Intimidator – First Intermediate White Male, CHAMPION INTERMEDIATE MALE

Futura Dynasty – First Adult Light Fawn Female

 

 

 

 

 

 

2011 Albany Agricultural Show, WA

Judge: Angela Preuss

Entered: 9 animals & 3 fleeces  –  See Animal Profile for individual animal’s results  Animals –  Delta Dawn, Calamity Jane, Pzazz, Intimidator, Panache, Dynasty, Humdinger,Cameo and Halcyon Storm Cloud

Fleece – Dynasty, Panache and Cameo

Animal Results:
5x 1st Place
4x 2nd Place
3x Champion
2x Reserve Champion
2x Best of Colour
Winner Sire’s Progeny

Fleece Results:
1x 1st Place
1x 2nd Place
Champion Fleece 6-12 months

2011 Australian Alpaca Association National Show, Sydney, NSW

Judges: Ron Reid, Ric Hodgson

Entered: 5 animals & 1 fleece   –    See Animal Profile for individual animal’s results 

Animals – Calamity Jane, Pzazz, Intimidator, Dynasty and Humdinger

Fleeces – Humdinger 

Animal Results:
2x 1st Place
1x 2nd Place
2x Highly Commended
1x Best of Colour
2nd – Dam’s Progeny

Fleece Results:
1x 2nd Place

2011 Perth Royal Show

Judge: Natasha Clarke

Entered: 8 animals & 3 fleeces – See Animal Profile for individual animal’s results

Animals – Delta Dawn, Calamity Jane, Pzazz, Intimidator, Panache, Dynasty, Humdinger and Cameo

Fleeces – Dynasty, Panache and Amazing Grace

Animal Results:
4x 1st Place
4x 2nd Place
3x Champions
1x Reserve Champion
2x Best of Colours

Fleece Results:
1x 1st Place
1x 2nd Place
1x 3rd Place
Champion Fleece 6-12 months

2011 Victorian Colourbration Show, Bendigo, VIC

Judges: Natasha Clark, Kyle Martin & Nerida Aldred

Entered: 2 animals & 2 fleeces  –  See Animal Profile for individual animals results

Animals – Dynasty and Humdinger

Fleeces – Humdinger and Cameo

Animal Results:
1x 1st Place
1x 3rd Place
Reserve Champion Female Light Fawn

Fleece Results:
2x 2nd Place

2011 Colourbration Show WA

Judge: Peter Kennedy

Entered: 3 animals & 2 fleeces  –  See Animal Profile for individual animal’s results

Animals – Panache, Dynasty and Humdinger

Fleeces – Dynasty and Amazing Grace

Animal Results:
3x 1st Place
2x Champion
2x Supreme Champion – Futura Dynasty and Futura Humdinger

Fleece Results:
2x 2nd Place

2011 Whiteman Show WA

Judge: Steve Ridout

Entered: 5 animals & 2 fleeces  –  See Animal Profile for individual animal’s results

Animals – Panache, Dynasty, Humdinger, Titanic and Halcyon Storm Cloud

Fleeces – Panache and Cameo

Animal Results:
4x 1st Place
1x 2nd Place
2x Reserve Champion
2x Champion
Best Wether
Best White – Female
Best White – Male
Premier White

Fleece Results:
2x 1st Place
Champion Fleece 6-12 months
Champion Fleece 18-30 months
Supreme Champion Fleece – Futura Cameo

2010 Albany Agricultural Show

Judge: Peter Kennedy

Entered: 6 animals & 1 fleece  –  See Animal Profile for individual animal’s results

Animals – Dynasty, Panache, Humdinger, Titanic, Cameo and Halcyon Storm Cloud

Fleeces – Cameo

Animal Results:
5x 1st Place
1x 2nd Place
2x Champion
1x Reserve Champion
1x Best of Colour
Best Wether
Winner Sires Progeny

Fleece Results:
1x 1st Place
Champion Fleece 6-12 months

2010 Perth Royal Show

Judges: Ric Hodgson & Angel Preuss

Entered: 6 animals & 2 fleeces  –  See Animal Profile for individual animal’s results

Animals – Dynasty, Panache, Humdinger, Titanic, Cameo and Halcyon Storm Cloud

Fleeces – Amazing Grace and Cameo

Animal Results:
4x 1st Place
1x 2nd Place
3x Champion
Supreme Champion – Futura Humdinger
Best of Breed
1x Best Colour
Best Wether

Fleece Results:
2x 1st Place
Champion Fleece 6-12 months

2010 Colourbration Show

Judge: Bill Robbins

Entered: 2 fleeces  –  See Animal Profile for individual animal’s results

Fleeces – Amazing Grace and Star’s Delight

Results:
2x 1st Place
Champion Fleece 6-12 months
Supreme Champion Mid/Dark Fawn –  Futura Amazing Grace

2010 Whiteman Show

Judge: Wendy Billington

Entered: 4 animals and 2 fleeces – See Animal Profile for individual animal’s results

Animals – Amazing Grace, Cameo, Star’s Delight and Halcyon Storm Cloud

Fleeces – Amazing Grace and Halcyon Storm Cloud

Animal Results:
2x 1st Place
1x 2nd Place
1x 3rd Place
2x Champions

Fleece Results:
1x 1st Place
Champion Fleece 6-12 months